Sandy Ruitenberg-Doest (31) is de lijsttrekker van GroenLinks-PvdA Putten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen die op woensdag 18 maart worden gehouden. Zij hoopt twee tot drie zetels voor haar partij binnen te halen.
Ze groeide op in Barneveld en woont nu zes jaar in het buitengebied van Putten. “Het wonen in een dorp vind ik heel erg fijn. Mijn man is opgegroeid in Appel in het buitengebied net buiten Voorthuizen. Zijn ouders zijn allebei in Veenhuizerveld opgegroeid. Hij wilde graag buitenaf wonen en dat bevalt mij ook heel erg goed.”Sandy is getrouwd met Ronald Ruitenberg en ze hebben twee kinderen, Odin van 4 en Athos van 1 jaar.
GroenLinks-PvdA
Ruitenberg is sinds haar tweeëntwintigste jaar lid van GroenLinks en is altijd al politiek geïnteresseerd geweest. “We kregen vanuit de regio de vraag of wij een afdeling GroenLinks-PvdA op wilden zetten in Putten. Daar hebben we over nagedacht en we zagen het wel zitten. Ik heb meegeschreven aan ons partijprogramma en werd gevraagd om lijsttrekker te worden. Ik vind het erg leuk om me maatschappelijk in te zetten en leuk om iets nieuws te gaan doen. We hebben een enthousiaste groep mensen en ik heb er heel veel zin in.”
Ruitenberg vervolgt: “Wij willen positief meedoen en niet de tegenpartij zijn die niks wil. We gaan constructief bijdragen en mensen aansporen om vooral te stemmen. Wij zijn er voor een groep mensen die ook gehoord en vertegenwoordigt willen worden.”
Ruitenberg komt uit het bedrijfsleven en is gewend om door te pakken. “Wat mij wel opvalt is dat alle zaken die de gemeenteraad besluit zolang duren en misschien kan ik wat daadkracht meebrengen. Maar misschien moet ik wel meer geduld leren hebben. Dat zal wel even wennen zijn, maar ik vind het leuk om dat te gaan ervaren.”
Speerpunten
Bouwen is voor de GroenLinks-PvdA een speerpunt. “We willen dat er meer woonruimte komt in Putten. Met betrekking tot de sociale woningbouw liggen we onder het landelijk gemiddelde en daar moet echt iets aan gedaan worden. Daarnaast vinden we het belangrijk om natuur inclusief en duurzaam te bouwen.”
Ruitenberg wil zich voor verschillende zaken inzetten en zeker ook op sociaal gebied. “We willen dat iedereen mee kan komen en dat mensen hulp kunnen krijgen bij de gemeente, zowel op financieel gebied of als er behoefte is aan een andere vorm van begeleiding. We hebben een heel mooi sociaal en groen programma. In Putten is er nog geen linkse progressieve partij. Wij zijn een landelijke partij. Als gemeente kun je niet overal over beslissen en we willen onze lijntjes gebruiken die we hebben met de provincie en de rijksoverheid.” Als voorbeeld noemt Ruitenberg dat haar partij zich wil inzetten om weer ieder half uur een bus te laten rijden van het centrum naar het station. Daar heeft ze de provincie bij nodig. “Maar ook landelijk hopen we dingen voor elkaar te krijgen voor Putten.”
Hoewel Sandy nog niet met alle partijen heeft kennisgemaakt denkt ze wel dat er raakvlakken zijn met de huidige partijen die in de gemeenteraad zitten. “We gaan voor een progressief, sociaal en groen Putten, waarbij daadkracht kan worden getoond zodat we inderdaad kunnen gaan bouwen.”
Pas op de plaats voor zuidelijke rondweg
De aanleg van de zuidelijke rondweg is voor GroenLinks-PvdA nog geen gelopen race. “De rondweg zoals die nu gepland is, willen wij niet. Er ligt een oplossing, terwijl het probleem nog niet goed is uitgelegd en beschreven. Bovendien wordt de woningbouw nu gekoppeld aan de aanleg van de rondweg. Ik verbaas me erover hoe het gaat”, legt Ruitenberg uit. “Ook maken wij ons zorgen over de kosten. Het is een heel groot onderwerp voor ons buitengebied en het is veel te duur. We moeten goed omgaan met het geld van de inwoners. Zeker, omdat de provincie ook geen voorstander is van dit plan.”
Verder speelt de impact op de natuur een belangrijke rol voor haar partij. “Voor de aanleg van deze rondweg moeten oude bosplaatsen en houtwallen worden gesloopt. Het is zo zonde van de natuur.”
“Omdat we denken dat de komst van deze rondweg juist meer verkeer naar Putten trekt, pleiten wij voor een pas op de plaats. We kijken opnieuw naar het probleem en onderzoeken of er een betere en goedkopere oplossing mogelijk is.”
Ruitenberg hoopt dat er over vier jaar echt iets verbeterd is in Putten en dat er met betrekking tot bouwen echt iets is gebeurd. “Op dit moment heb ik geen zicht op wat je in vier jaar kunt bereiken. Maar wij maken ons in ieder geval hard voor een pas op de plaats met betrekking tot de rondweg. Daarin onderscheiden we ons wel van de andere partijen We zijn er echt voor de inwoners van Putten en hebben goede ideeën voor iedereen. We willen een nieuw geluid in Putten laten horen en staan altijd open voor participatie en vragen. We hebben geen verleden met de andere partijen, dus onze kaarten zijn nog niet geschud. We willen samenwerken met iedereen en gaan er open in met heel veel positiviteit en zonder bagage.”